26 detsember 2011

Jõulusai

Jõululaupäevaks oli plaanis teha kõikvõimalikele juustu- ja kohupiimakookidele vahelduseks hoopis midagi muud ... ehk siis saia :) Tahtsin proovida stollenit, mis on traditsiooniline saksa jõulusai. Kõik läks retsepti järgi, aga kuna kohalikust kaubandusvõrgust ei olnud leida Cointreau´ likööri ja millegi muu likööriga ma seda asendada ei osanud, jäi see maitse stollenist puudu ja kokkuvõttes tuli välja üks puuviljadest kirju jõulusai. 

Vaja läheb:
Kuivatatud kõikvõimalikke puuvilju ja pähkleid (panin neid tundega - mida rohkem, seda uhkem)
0,5 dl Cointreau´ likööri

2,5 dl piima
1 dl suhkrut
näpuotsaga soola
50 g pärmi
1 muna
riivitud muskaatpähklit
10 dl jahu
250 g martsipani

Valget šokolaadi kaunistamiseks

Kuivatatud puuviljad (vajadusel võib hakkida peenemaks) panna likööri sisse juba eelnevalt umbes 12 tunniks likku. Hõõru pärm suhkruga vedelaks ning lisa käesoe piim. Lisa sool, lahtiklopitud muna, riivitud muskaatpähkel. Kalla osade kaupa juurde jahu ja alusta taigna segamist alguses lusikaga. Hiljem sõtku juba kätega. Lisa viimasena toasoe või ning sõtku taigent senikaua, kuni see kätelt hakkab nö lahti lööma. Pane tainas sooja kohta kerkima ca 1,5 tunniks ehk seni kuni taigen on kerkinud kahekordseks.
Peale kerkimist pane tainas jahusele tööpinnale ning rulli see ristkülikukujuliseks tükiks, laota peale liköörine puuviljamix (ilma vedelikuta) ja väikesteks tükkideks murendatud martsipan. Keera see nüüd kõik ühtlaseks rulliks ja lõika 4-5 cm paksusteks seibideks. Vooderda ahjupann küpsetuspaberiga ja lao seibid üksteise kõrvale. Määri seibe veel lahtiklopitud munaga ja küpseta 190 - 200 kraadi juures ca 30-40 minutit.

Jahtunud jõulusaia võid kaunistada sulatatud valge šokolaadiga või lihtsalt tuhksuhkruga.


Enne jõule haaras mind käsitöö laine ja tuli soov teha mõned isetehtud jõulukaunistused. Poest hankisin penoplastist valged pallid, paki kõrvitasaseemneid, kuldset paela ning sädelevat "pulbrit". Töökäik väga lihtne, kuid nõuab veidi aega nokitsemiseks. Penoplastpallile hakkasin ülevalt allapoole sunnaga kõrvitasaseemneid kleepima. Abiks liimipüstol. Kui pall sai seemnetega kaetud, pintseldasin selle pva liimiga üle ja saputasin peale kuldset sädelevat litri "pulbrit". Kuldsest paelast tegin lipsu, mille samuti liimipüstoliga kinnitasin, riputamiseks nöör ka külge ... ja valmis ta ongi! 

25 detsember 2011

Küpsised jõhvikatega

Toidublogijatel oli vahva projekt "Küpsise vahetus", mille tulemusi ma huviga ootasin.
Liisi blogist leidsin ühe lihtsa küpsiste retsepti, mis kohe järgi tuli proovida. Ma pm ei ole varem küpsiseid küpsetanud ja sp tundus see retsept täitsa jõukohane :) Tulemusega jäin rahule ja küpsised maitsesid väga hästi. Ideaalselt sobivad need ka kingikarpi.

Kogus: 30 tükki

100 g võid
120 g suhkrut
1 tl vaniljeesentsi
1 spl piima
1 muna
300 g jahu
40 g kuivatatud jõhvikaid
40 g kreeka pähkleid

Vahusta toasoe või suhkruga, lisa juurde vaniljeesents, piim, muna ja jahu. Sega juurde hakitud kuivatatud jõhvikad ja hakitud pähklid. Sega kõik korralikult läbi. Aseta tainas toidukile peale ja vormi sellest pikk rull. Kilesse mässitud toru pane külmikusse vähemalt üheks tunniks maitsestuma. Lõika rullist ca poole sentimeetrised viilud ja aseta need küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Küpseta 200 kraadi juures 10 minutit kuni küpsised on kergelt pruunid.
Soovi korral võid jahtunud küpsiseid katta valge shokolaadiga ning kaunistada kuivatatud jõhvikatega.

Pehmepiparkook mugaval viisil

Kiirel jõuluajal on abiks kõikvõimalikud küpsetusjahud, seetõttu on ka selle pehmepiparkoogi tunnuseks mugaval viisil. Vaevaks on ainult kõik koostisained kokku segada, tulemuseks maitsev ja tummine jõulukook.
1 pakk Erika tordipulbrit
300 g kohupiimapastat
2 tl piparkoogimaitseainet
2 spl kakaod
1 dl õli
1 dl piima (või vett)

Sega kõik koostisained kokku. Määri keeksivormi põhi ja seinad võiga, et kook peale küpsemist hõlpsasti vormist välja tuleks. Küpseta kooki 180-200 kraadi juures ca 40 minutit. Koogi küpsemist kontrolli tikuga, kui tikk jääb puhtaks, on kook valmis.
Võta kook vormist välja ja lase jahtuda.

Glasuuriks võib peale teha toorjuustu kreemi - 150 g toorjuustu, 1 tl vanillisuhkrut ja tuhksuhkrut vastavalt sellele, kui magusat kreemi soovite. Kaunistuseks võib peale raputada pähklipuru, jõhvikaid, nonparelle või midagi muud meelepärast.
 

16 detsember 2011

Pehme piparkook toorjuustu kattega

Kuna ilmad on nii vihmased ja jõulutunnet absoluutselt ei ole, otsustasin tuju parandamiseks küpsetada mõnda head kooki. Jõululõhna tuppa loomiseks sobib suurepäraselt pehm piparkoogi küpsetamine.
Küpsetamise protsessi ajal meel juba muutus rahulikumaks, aga kooli lõpptulemus oma tõelist eesmärki ei täitnud, kahjuks :( Nimelt katsetasin kooki küpsetada nii, et panin taigna sisse pohlamoosi, kuid nähtavasti see takistas koogi kerkimist ja oodatud tulemus ei olnud nii pehme ning õhuline kui tahtsin. Maitset see muidugi ei rikkunud ja sp otsustasin retsepti ikkagi blogisse panna. Järgmine kord kas jätan moosi ära, või siis panen rohkem küpsetuspulbrit.

Vaja läheb:

100g võid
1,5 dl fariinisuhkrut
2 muna
1 dl maitsestamata jogurtit
1 dl pohlamoosi
3 dl jahu
3 tl piparkoogimaitseainet
1 tl küpsetuspulbrit

Vahelemäärimiseks ka pohlamoosi

Katteks:

150 g toasooja toorjuustu (kasutasin Farmi oma)
u 1 dl tuhksuhkrut
Hõõru toasoe või ja suhkur kreemjaks. Lisa munad, jogurt ja pohlamoos. Sega kõik läbi.
Seejärel sega jahu küpsetuspulbri ja piparkoogimaitseainega, lisa tainasse ja sega ühtlaseks.
Pane 24 cm läbimõõduga lahtikäivasse koogivormi põhja küpsetuspaber ning vala tainas vormi. Küpseta kooki eelkuumutatud ahjus 170 kraadi juures ca 1 tund.

Lase koogil jahtuda ja peale seda lõika kook pooleks. Määri alumisele põhjale pohlamoosi ning tõsta ülemine koogikiht jälle peale tagasi.

Katteks hõõru toorjuust ja tuhksuhkur pehmeks kreemiks ning määri see koogile. Kaunista meelepäraselt pohlade, pühklitükkidega vms.

15 detsember 2011

Broilerifilee magusas paprika kastmes

See on pala on nüüd mõeldud just spordiinimestele - toiter ja tervislik!
Algne retsept on pärit sellelt leheküljelt, kus kõik on lahti seletatud step by step. Aga kuna jänest ei ole väga kerge meie kaubandusvõrgust hankida, siis asendasin selle broilerifileega.

Vaja läheb:

ca 1,4 kg broilerifileed (3 pakki Rannamõisa broilerifileed)
1 porru
1 paprika
4 spl paprikapulbrit
1 purk kookospiima
150 g maitsestamata jogurtit
ca 3 dl vett
2-3 peotäit röstitud täistera kaerahelbeid

Valmistamine:

Tükelda paprika ja porru, valla potti veidi oliiviõli ja hauta juurviljad pool pehmeks. Lisa paprika pulber, broilerifilee ja vesi. Vesi peaks katma kõik broilerifilee tükid. Hauta liha kuni see on valmis. Võta see siis potist välja ja lisa paprika-porru leemele maitsestamata jogurt ning kookospiim. Võta pott tulelt ja püreesta saumiksriga see püreeks. Pane pott püreega uuesti tulele ja lisa 2-3 peotäit kaerahelbeid. See muudab püreestatud leeme paksemaks. Lisa kastmele ka liha ja keeda kõike koos veel ca 5 minutit.
Serveeri riisi, toorsalati või muu endale meelepärasega.

Oi kui raske on sellisest söögist pilti teha, mis ei jää pildile just eriti isuäratav välja :) Aga parim, mis ma suutsin teha näeb välja selline:

06 detsember 2011

Jõulused muffinid

Lapsel on lasteaias traditsiooniline heategevuslik päkapiku kohvik. See tähendab seda, et iga laps viib lasteaeda mõne küpsetise, mis õhtul kohviku müügiletile pannakse ning kui lapsevanemad lapsele järgi lähevad, saavad kõik enne kojuminekut päkapiku kohvikust läbi astuda ja head-paremat maiustamiseks osta. Kohvikust saadud tulu eest ostetakse siis kas mänguasju, meisterdamis vahendeid vms.
Sellel aastal küpsetasime lapsega muffineid ja kuna on ikkagi päkapiku kohvik, siis muffinid tegime piparkoogimaitselised ja kaunistasime glasuuriga.


Tainas:
2 muna
1,5 dl suhkrut
75 g sulatatud võid
100g maitsestamata jogurtit
1,5 dl jahu
1,5 tl küpsetuspulbrit
1,5 tl piparkoogimaitseainet

Sega kõik kuivad ained hästi läbi. Vahusta toasoojad munad suhkruga. Lisa vahule jahtunud sulavõi ja jogurt. Viimasena sega juurde kuivained. Küpseta 200° juures 18–20 minutit.

Juustukook ahjuõunaga

Minu lemmik piimatoode on ahjuõuna jogurt! Mmmmm ... ja nii kui leidsin koogi retsepti, mis viitas jällegi ahjuõunale, tuli see otseloomulikult kohe järgi proovida. Kook on suussulav :)

Põhi:
1 pakk Selga vahtrasiirupimaitselised küpsised
50 g võid

Täidis:
4-5 õuna
3 sl suhkrut
1,5 tl kaneeli
600 g toorjuustu
1 dl suhkrut
1 tl vanillsuhkrut
200 ml vahukoort
3 muna

Kaunistuseks:
1-2 õuna

Valmistamine:
Pane ahi 200 kraadile soojenema. Purusta küpsised peeneks puruks ja sega sulatatud võiga ühtlaseks. Suru saadud segu küpsetuspaberiga kaetud 26 cm läbimõõduga lahtikäiva koogivormi põhja. Tõsta täidise valmistamise ajaks külma.
Puhasta ja tükelda õunad väiksemateks kuubikuteks. Pane poti põhja 1 dl vett, lisa õunakuubikud ja suhkur-kaneel. Hauta umbes 15 minutit kuni õunakuubikud on pehmed. Lase veidike jahtuda.
Mikserda toasoe toorjuust suhkru ja vanillsuhkruga, lisa juurde vahustamata koor ja ükshaaval munad. Lisa juurde õunasegu.
Vala täidis küpsisepõhjale. Kaunistuseks lõika õunad võimalikult õhukesteks viiludeks ja laota koogile.
Tõsta kook ahju ja keera kohe kuumus 160-le kraadile. Küpseta 1 tund ja 10 minutit. Kook on parim järgmisel päeval üleöö külmkapis seisnuna, kuid 0,5 tundi enne serveerimist tõsta toatemperatuurile soojenema.

11 november 2011

Śokolaadi-ploomi keeks

Dagrise toidublogist leidsin täna isuäratava koogi retsepti. Kuna täna külla minek, siis tuli ju kook kohe järele proovida. Üldjuhul püüan jälgida tarkust, et külla minekuks tuleb kaasa teha juba korra ära proovitud retsept. Ja ka sellel korral pidas tarkus vett, sest vahepeal oli küll tunne, et külakostiks on vaja kaasa osta mõni maiustus poest. Kook kuidagi ei tahtnud sest ära küpsega ja lõpuks kui juba hakkas enam vähem looma, siis oli besee pind juba täitsa kuivanud. Lõpptulemusena oli kook ikkagi söödav ja üsnagi mahlane - tänu ploomidele. Kuid kook tekitas ikkagi sellise huvi, et soov on seda ka teine kord teha ja siis juba olen targem kuumuste valimisega.
Vaja läheb:
3 dl jahu
1,5 tl küpsetuspulbrit
1 + 0,5 dl suhkrut
1 tl vanillisuhkrut
100 g võid
100 g tumedat śokolaadi
2 muna
2 dl kohvikoort
ploome (sellel korral kasutasin kompoti ploome)
2 munavalget

Puhasta ploomid kividest ja lõika pooleks. Sega omavahel jahu ja küpsetuspulber. Sulata śokolaad ja selle sees või. Klopi munad suhkruga vahule. Lisa jahtunud śokolaadisegu ja kohvikoor, see järel kuivainete segu. Lisa ploomid, sega korralikult tainas läbi ja vala küpsetuspaberiga vooderdatud keeksi vormi. Vahusta munavalged ülejäänud suhkruga tugevaks vahuks ja määri vaht koogile peale. Enne ahju panekut sega kahvliga õrnalt munavalgevaht śokolaaditaignaga õrnalt segamini, et besee tuleks pruunitriibuline. Mina küpsetasin kooki ca 45 minutit 180 kraadises kuumses. Ahjust välja võtmisel oli kook veel veidi vetruv, kuid jahtudes kook tahenes.

30 oktoober 2011

Śokolaadikook pohladega

Ma olen suur magusa sõber, aga no see kook ületas ka kõik minu magusataluvuse piirid :) See kook on ikka kohe väga rammus ja magus. Õnneks tasakaalustasid kooki hapud pohlad ja isegi jäätis andis koogile mahedust juurde!
Vaja läheb:
175 g võid
200 g tumedat šokolaadi
1 sl jahu
1 tl küpsetuspulbrit
4 muna
1 suur peotäis pohli

Sulata või ja šokolaad. Lase segul jahtuda. Eraldi kausis vahusta munad suhkruga, munavahule lisa juurde jahu ja küpsetuspulber. Mina vajutasin kahvliga pohlad puruks, aga mitte väga moosiks, vaid jätsin sisse ka terveid pohli. Kalla tainas lahtikäivasse 24 cm suurusesse vormi, pane peale purustatud pohlad ja küpseta 200 kraadises ahjus ca 30 minutit. Kook on valmis kui ääred on küpsenud, aga samas keskelt veel nö vetruv. Jahtudes kook taheneb ja järgmisel päeval on kook ka keskelt täitsa kõva. Head maiustamist!

23 oktoober 2011

Autor kutsub seda kooki Plähmakaks!

Kokasaates "Lusikas" õpetas Ragne tegema üht imelihtsat kooki, mida ise nimetas Plähmakaks. No sellise kummalise nimega koogi ma pidin kohe otse loomulikult järgi proovima. Pealegi - super lihtne valmistada!
Tänaseks ma olen seda kooki juba teinud kaks korda, esimesel korral kaunistasin külmutatud mustikatega, teine kord virsiku tükkidega. Esimest kooki kiitsid külalised väga, teisel korral libistas keegi seltskonnast kommentaari koogi kohta "liiga ühe maitseline" :) Asi on siiski maitses ja soovitan järgi proovida!
Vaja läheb:
1 poest ostetud tordi biskviitpõhi (eelistan Hagari oma)
1 purk virsiku kompotti
400 ml vahukoort
600 g kohupiimapastat (kasutan 2x300g Tere vanillikohupiimakreemi toru)
2 spl suhkrut
1 pakk beseeküpsiseid
1 peotäis külmutatud mustikaid

Lõika biskviitpõhi niidi abiga kolmeks kihiks. Vahusta vahukoor suhkruga ja lisa kohupiimapasta. Immuta esimene biskviidipõhi kompotivedelikuga ning kata vahukoore-kohupiima kreemiga. Lõigu peale virsiku viilud. Et koogi kihid hästi seoksid omavahel, siis katan veel õrna kreemi kihiga. Nüüd laon peale beseeküpsiseid ja jällegi peale väga õrn kiht kreemi. Alustan teise korruse valmistamist ning asetan kreemi peale uue biskviidi põhja ja kordan tegevust kuni viimase biskviidi lõiguni. Katan pealt ja küljed ka kreemiga ning kaunistan meelepäraselt. Kook võiks seista enne serveerimist ca 5 tundi, et kihid jõuaksid maitsestuda.

22 oktoober 2011

Pizzarullid

1 kg pärmi-lehttainast
1 pk riivjuustu
1 pk pizzakatet (Nõo singitükid)
ketśupit
pizza maitseainet

Rulli tainas veidi õhemaks ja kata see ketśupi kihiga. Puista peale pizzakatte singitükid ja riivjuust ning pizzamaitseaine. Rulli tainas kokku ja lõika ca 2 cm paksused viilud. Laota rullid küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Määri rullid lahtiklopitud munaga ja lase paar minutit veel kerkida. Kuumuta ahi 200 kraadini ja küpseta rulle ca 20 minutit kuni rullid on kuldpruunid.

Kokteil kamast

Kama ei ole minu toidulaual kasutuses olnud pikka aega. Kuigi kama on viimastel aastatel teinud suurepärase comebacki, on kama jäänud minu jaoks lapsepõlve maitseks.
Otsustasin asja parandada ja alustasin kama kokteiliga :)

300 ml keefiri
3 sp kama
1 banaan
Külmutatud maasika toormoosi maitse järgi
2 tl suhkrut

Kõik kokteili komponendid blenderisse, paar minutit masinale tööd ja maitsev kokteil valmis ongi!

11 oktoober 2011

Vaarika-kohupiima plaadikook

See kook on plaadikookide kuningas. Mahlane ja maitsev. Järgmisel päeval maitseb kook veelgi paremini. Olen sama kooki teinud ka kirsside ja mustikatega.


Tainas:
225 g võid
1 dl suhkrut
5 dl jahu
0,5 tl soola
0,5 tl soodat
0,5 tl küpsetuspulbrit
1 tl vanillsuhkrut
2 dl kookoshelbeid

Täidis:
1 kg kohupiima (mina kasutan ka ricotta kohupiima)
250 g hapukoort
4 muna
2,5 dl suhkrut
1 tl vanillsuhkrut
400 g vaarikaid

Sega omavahel jahu, sool, sooda, küpsetuspulber, vanillsuhker ja kookoshelbed. Näpi juurde või ja suhkur ning sega purutaoliseks tainaks. Kuumuta ahi 200 kraadini. Täidise jaoks sega kohupiim, hapukoor, suhkur ja vanillsuhkur. Pudista 3/4 tainast ahjupanni põhjale. Vala peale kohupiimamass. Kata vaarikatega. Pudista peale ülejäänud tainapuru. Küpseta kooki ca 40 minutit.

Õunakook martsipaniga

Õunad ja martsipan sobivad suurepäraselt kokku. Kooki on väga lihtne teha ja suurepärane küpsetis õhtuse tee kõrvale.

300 g õunu
150g suhkrut
3 muna
150g martsipani
180g jahu
1 tl küpsetuspulbrit
2 tl vanillisuhkrut
1 dl piima
50g võid

Sulata või ja jahuta. Koori õunad ja lõika õhukestek viiludeks. Vahusta munad suhkruga. Lõika martsipan noaga väikesteks tükkideks ning lisa see munavahule. Sega jahu küpsetuspulbri ja vanillisuhkruga. Jahusegu sega munamassi sisse. Lisa piim ja sulavõi. Sega kogu taigen ühtlaseks.
Kata lahtikäiv küpsetusvorm küpsetuspaberiga (24 cm) ja vala sellele pooled õuna viilud. Vala õuntele peale pool taigna kogusest. Seejärel vala ülejäänud õunad ja kõige viimase kihina vala peale teine pool taignast. Küpseta kooki 175 kraadi juures ca 40 minutit.

27 september 2011

Virsiku-toorjuustu kook hapukoorekattega

Tuli suur isu toorjuustu kooki küpsetada. Otsisin toidublogidest mõnda isuäratavat śokolaadi-toorjuustu koogi retsepti, aga midagi sellist, mida oleks soovinud proovida, ma seekord ei leidnud. Silma aga jäi üks virsiku-toorjuustu kook, mis tekitas minus huvi. Virsik ja toorjuust??? Peab proovima!
Kokkuvõttes toorjuustuosa koos hapukoorekattega oli küll väga kreemine, mahe ja maitsev, aga koogi põhi mulle väga ei istunud. Järgmisel korral teen põhja teistest küpsistest.

Koogi põhi:
1 pk Kalevi vaarika-klii küpsiseid
50 g sulatatud võid

Täidis:
1 purk virsikukompotti
500 g toorjuustu
3 muna
3 spl tärklist
1 sidruni mahl
1 dl pruuni suhkrut
1 tl kaneeli

Peale:
250 g hapukoort
0,5 dl suhkrut
1 tl vanillisuhkrut

Purusta küpsised köögikombainis ja lisa sulatatud või. Suru see lahtikäiva vormi põhjale (24 cm vormi kasutasin).
Täidise jaoks võta virsikukompotist välja virsikud ja püreesta need saumiksriga (kompotivedelikku ära lisa, sest see teeb täidise liiga vedelaks). Vahusta teises kausis toorjuust suhkruga, lisa ükshaaval munad ja sidrunimahl. Sega tärklis kaneeliga ning lisa muna-toorjuustu segule.
Kalla täidis põhjale ja küpseta 175 kraadises ahjus ca 1 tund.
Küpsemise ajal valmista kate ehk sega hapukoor suhkru ja vanillisuhkruga.
Võta kook ahjust ning kalla peale hapukoorekate. Pane ahju tagasi ja küpseta veel 5-10 minutit.
Peale ahjust väljavõtmist pane vähemalt 3 tunniks kuni üleöö külma.

20 september 2011

Küpsise trühvlid

Leidsin ühest toidublogist ühe ahvatleva trühvlite retsepti - koostisained küpsis ja toorjuust. Ahvatlev ja samas lihtne.
Ostsin 1 paki toorjuustu ja 1 paki Selga tiramisumaitselisi küpsiseid. Pudistasin 3/4 küpsiseid kausis pudiks, jätsin ka mõned suuremad tükid sisse. Küpsise puru segasin toorjuustuga ja vormisin sellest massist ühe pika nö ussi. Panin selle massi toidukilesse ja jätsin üheks ööpäevaks külmkappi maitsestuma.
Järgmisel päeval lõikasin küpsisemassist parajad tükid ja kastsin sulatatud tumeda śokolaadi sisse. Śokolaad oli eelnevalt nö tempereeritud.
Śokolaadised trühvlid tõstsin küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile tahenema. Trühvlitele puistasin peale veel küpsisepuru kaunistuseks.
Kogust kahjuks üle ei lugenud, aga oli täitsa piisav :)

Leib

Kui ma uue kodu ehitamise ajal üürikas pidin elama aasta aega, kus puudus ka korralik ahi, siis kõige rohkem tundsin ma puudust leivaküpsetamisest.
Nüüd on mul tutikas ahi ja võimalus jälle leiba küpsetada. Kohalikust talupoest hankisin endale uue juuretise ja ostsin päris ehedat rukkijahu, pärit Saaremaa veskitest.
Kodus tehtud rukkileib on ikkagi see kõige kõige parem.

Oktoobris toimub ka Raplas parima leivaküpsetaja väljaselgitamine ... ehk võtan sellest isegi osa :)

1,5 l käesooja vett
4 – 5 spl juuretist (võib olla rohkem)
150 – 259 g fariinsuhkrut (vastavalt maitsele – mida vähem suhkrut, seda hapum leib)
8 tl peent meresoola
1,8 – 2 kg leivajahu (parim on täistera rukkijahu)

 Aeg koos hapnemise ja kerkimisega 24 – 30 tundi
Ahjus küpsemise aeg 60 – 70 minutit

‘ Sega suures kausis juuretis sooja veega ning lisa täistera rukkijahu nii palju ( umber 2 – 3 klaasi), et tekib paks kört.
Kata leivaanum kilega ning pane sooja ruumi hapnema.
Temperatuur peaks seal püsima 25 ja 28 kraadi vahel. Võid kausi katta lisaks ka froteerätikuga. Ruumis ei tohi olla tuuletõmbust!! Hea on leib teha saunapäeval õhtul panna leib sauna eesruumi toimetama – soojus on kindlustatud.

‘ Järgmisel päeval, vähemalt 16 tundi hiljem, sega valmis leivatainas – alusta soolast, suhkrust ja lisanditest mida soovid kasutada – linaseemned, köömned, päevalilleseemned, kõrvitsaseemned, kliid vms. Seejärel sega hulka jahu.

‘ Kui soovid õhulisemat leiba, küpseta seda vormis ja kasuta vähem jahu, et tainas oleks päris pehme. Sõtkuda pole vaja, sega korralikult läbi (füüsiliselt päris raske töö!) ning tõsta suure lusikada vormi. Tuleb hea õhuline leib. Sõtkumise sõbrad võivad teha paksu taigna ning sellest pätsid vormida, kuid siis saab leib tihkem ja raskem.

‘ Nüüd tuleb võtta tainast 4 – 6 spl ja panna järgmise korra juuretiseks külmkappi kilekotti (topsi).
‘ Sama oluline kui hapnemine on leiva kerkimine. Retseptis toodud kogusest saab kolm leiba. Jaga tainas võiga määritud leivavormidesse, silu pealt külma vette kastetud käega ning lükka näpuga sisse augukesed, et saaksid jälgida kerkimist. Pane vormid 4 – 6 tunniks paksu rätiku alla sooja ruumi kerkima. Kui taigna hulk on kahekordistunud, võib hakata küpsetama.

‘ Soojenda ahi 250 kraadini, küpseta selles kuumuses leibu 15 – 20 minutit (jälgi kooriku värvi). Kõrge kuumus teeb krõbeda kooriku. Keera seejärel ahi 200 kraadile ja küpseta veel 35 – 40 minutut. 10 – 15 minutit enne lõppu võid vajadusel ülemise ja alumise riiuli leivad ära vahetada, et kõik leivad saaksid nii pealt kui alt kuumust.

‘ Kui leivad ahjust välja võtad, võid soovi korral kooriku värske taluvõiga üle määrida. Siis on seda kergem lõigata ja leib on maitsvam ka. Soovitav on lasta leival vähemalt 30 minutit jahtuda enne kui lõikama asud, sest soe leib on väga nätske. Kui Sa seda just juhuslikult üksinda sööma ei asu, on leiva jahutamine raske – keegi ei malda sooja leiva lõhna lummuses oodata. Aga tasub siiski. Veel parem on oodata isegi tund aega.

‘ Vanasti ei antud perele kunagi sooja leiba, sest nii sattus nädala varu päevaga hädaohtu. Ka olevat paar päeva tahenenud leib tervislikum. Kuid soojast leivakäärust võiga pole paremat toidupoolist siiski veel välja mõeldud. Ja kulunud ööpäev on hästi kasutatud aeg. Head isu!

15 september 2011

Ahjuõunad

Ahjuõunad on üks nendest magustoitudest, mille maitse on lapsepõlvest veel hästi meeles. Kuigi ema tehtud ahjuõunad on ikka hoopis midagi muud ...
Võtsin 7 keskmist õuna. Lõikasin mütsi pealt, õõnistasin sisu välja ja ladusin õunad klaasist vormile. Täidiseks segasin pähkli-rosina segu kaneeli, fariinsuhkru ja meega ning täitsin õunad. Iga täidise peale veel panin väikese killu võid.
Kuumutasin ahju 200 kraadini ja panin õunad küpsema ca 25 minutit. Samal ajal valmistasin vaniljekastme.
Serveerisin kuumad ahjuõunad külma vaniljekastmega. Järgmine kord pakun vaniljejäätisega.

Arooniasiirup mustsõstra maiguline

Maal ema-isa juures on arooniapõõsas juba mitmeid aastaid, aga kunagi ma ei ole mõelnud, et võiks nende marjadega midagi proovida ... kasvõi kõige lihtsamat arooniasiirupit teha.
Mõeldud, tehtud. Korjasin 4 kg arooniaid, rapsisin mustsõstrapõõsa küljest ka lehti kaasa ja olin valmis siirupi keetmiseks.
Arooniad panin suurde potti, valasin peale 2,5 l keevat vett ja 60g sidrunhapet, lisasin ka 0,5kg suhkrut. Kogu selle "kompoti" jätsin 2 päevaks seisma.
Kui arooniad olid kaks päeva vees "tõmmanud", kurnasin marjad vedelikust ja lasin siirupi keema. Lisasin veel 1 kg suhkrut.
Siirupi valasin eelkuumutatud purkidesse ja sulgesin kaaned tugevasti.

14 september 2011

Katja karask

Eile õhtul kui õues vaikselt juba tomiks kiskus, st torm Katja hakkas meie õuele jõudma, panin ma ahju kohupiimakaraski, mida laupäeval Lusika saates tehti. Soe karask ja värskelt korjatud piparmündi tee oli suurepärane kooslus.

Vaja läheb:
125g kohupiima (võib kasutada ka ricottat)
1 klaas keefiri
1 muna
1/2 tl soola
1 tl mett
2 tl sulatatud võid
240 ml odrajahu
120 ml täisteranisujahu
1/2 tl soodat

Sega kohupiim, keefir, muna, sool ja mesi. Lisa sulatatud või. Sega omavahel jahu ja sooda. Ühenda kuivained ja kohupiiasegu ning sega tainas ühtlaseks. Vala tainas võitatud ahjuvormi ning küpseta 200 kraadi juures ca 30-40 minutit.
  

13 september 2011

Köögivilja-seenevorm

Sügis on suurepärane aeg köögivilja vormide vaaritamiseks ... värsked köögiviljad lausa kutsuvad endaga katsetusi tegema.
Selle vormiroa keerasin lihtsalt tunde järgi kokku ja panin sinna seda, mis hetkel köögis leidus.
Kõigepealt praadisin ühe sibula toorsingiga, viimase panin puhtalt maitse saamiseks. Kuldsetele sibulatükkidele lisasin suvikõrvitsa viilud, tomatit, eelnevalt praetud riisikaid, ubasid, porgandit. Kui köögiviljad olid läbi wokitud, kallasin need küpsetusvormi. Kastmeks tegin piima ja kohvikoore ning muna (2tk) segu, maitsestasin meelepärste ürtide, soola ja pipraga. Valasin kastme köögiviljadele peale ja lasin ahjus küpseda ca 30 minutit. Viimasena raputasin peale riivitud parmesani juustu. Maitses hääääää ...

12 september 2011

Üllatus!

Eile õhtul kui töölt koju jõudsin ootas mind ees väga meeldiv üllatus!
Laud oli kaetud, taldrikul imemaitsev (tõsiselt kohe) võileib super kaunistustega. Härra oli kõik ise meisterdanud, mis on kohe eriti wau wau wau hüüet väärt. Magusaks oli ostetud peen creme brulee kook, mis lausa sulas suus.
Sellised üllatused on üle kõige, igaljuhul!!!

11 september 2011

Õunakook keedukreemiga

Sellelt blogilt leidsin ühe huvitava õunakoogi, mis tuli kohe järgi proovida.

Kooki valmistades tekkis väike kahtlus, et keedukreem jääb väga lääge, kuid kaneeliste õuntega maitses väga hästi.

Põhi:
3dl jahu
3sl suhkrut
0.5tl küpsetuspulbrit
~75g võid (toasoe)
1 muna

Kate:
3-4 suuremat õuna
50g võid
3sl fariinisuhkrut
kaneeli

Keedukreem:
4dl piima
4 muna
6sl suhkrut
4sl jahu
2tl vanillisuhkrut

Põhja jaoks sulata või ja vahusta suhkruga. Lisa muna ja kõige lõpus omavahel segatud kuivained. Sõtku tainas ühtlaseks massiks. Kata 24cm lahtikäiv koogivorm küpsetuspaberiga ja suru tainas koogivormi põhjale ning äärtele. Pane vorm külmkappi tahenema ja sellel ajal koori õunad ning viiluta. Sulata pannil või ja fariinsuhkur, lisa õunad ja kaneel. Hauta õunu, kuni need on pehmed.
Keedukreemi valmistamine on kõige keerulisem protsess selle koogi juures. Pane pool piima kogusest potti ja kuumuta seda, ära lase keema. Vahusta munad suhkruga, lisa vanillisuhkur ja jahu ning lisa ülejäänud piim. Kuumutatud piimale lisa piima-muna segu pidevalt segades. Muna tahab väga kergesti poti põhja külge kõrbeda, sp tuleb kreemi pidevalt segada. Kui kreem on valmis (hapukoore paksune), tõsta pott tulelt.
Eelküpseta koogipõhja ahjus 200 kraadi juures ca 8 minutit. Siis vala keedukreem põhjale ja laota sellele kaneelised õunaviilud. Küpseta kooki 30 minutit. Serveeri jahtunult.

08 september 2011

Tere hea blogiraamat!

Põhjus miks ma oma blogi raamatu avasin on väga lihtne. Leidsin kord ühe ime maitsva kohupiima stritsli retsepti ja salvestasin selle kuhugi arvutisse ja täna seda otsides ma seda enam ei leidnud. See retsept pärines ka kellegi toidu blogist, aga kelle ... seda ma jälle ei mäleta (toidu blogisid on ju sadu!!!) Otsustasin siis ka endale ühe blogi teha, kuhu saan kõik oma retseptid kirja panna.

Küpsetada meeldib mulle tohutult, aga ilupiltide tegemisega olen hädas. Ehk kogemustega paraneb ka see oskus ...

Suur suvine grilli ja salati hooaeg on läbi saanud ning kohe väga oli isu ühe pasta roa järgi.

Jamie Oliveri suvikõrvitsa pasta tundus just neljapäeva õhtuks sobiv!

u 200 g meelepärast pastat
1 suvikõrvits
70 g toorsuitsupeekonit (nt Oskar)
1-2 sl värskeid tüümianilehti
soola
pipart
1 muna
0,5 dl kohvikoort
2 peotäit riivitud parmesani